Bilgisayar Korsanlığının Kısa Tarihi

T

Tao

Hacı Yatmaz
Thread Starter
Banned Member
Joined
Feb 2, 2020
Messages
1,926
Reaction score
1,202
Location
Tahiti
calmam.png
Merhaba arkadaşlar,
Bu konuda sizlere Bilgisayar Korsanlığı'nın Tarihi'nden bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar korsanları neredeyse bilgisayarlar kadar var olmuşlardır Aslında "hackerlar" bir asırdan fazla süredir varlığını sürdürmektedir. 1878'de, telefon Alexander Graham Bell tarafından icat edildikten sadece iki yıl sonra, santralleri çalıştırmak için kiralanan bir grup genç erkek New York'ta bir telefon sisteminden atıldı. Sebep? Çocuklar, telefon sisteminin nasıl çalıştığını bilmekle, doğru bağlantıları yapmaktan ve çağrıları doğru yere yönlendirmekten daha çok ilgilendiler. Özünde, nasıl çalıştığını görmek için sistemi "hacklemeye" çalışıyorlardı.


Başlangıçta, "hacker" şimdi terimle ilişkili negatif çağrışımları taşımadı. 1950'lerin sonunda ve 1960'ların başında, bilgisayarlar çoğu kişinin bildiği masaüstü veya dizüstü bilgisayar sistemlerinden çok farklıydı. O günlerde, çoğu şirket ve üniversite ana bilgisayarları kullandı: sıcaklık kontrollü cam kafeslere kilitlenmiş dev, yavaş hareket eden ****l yığınları. Bu makineleri korumak ve işletmek için binlerce dolara mal oldu ve programcılar erişim süresi için savaşmak zorunda kaldı.

Zaman ve para nedeniyle, bilgisayar programcıları makinelerden en iyi şekilde yararlanmanın yollarını aramaya başladı. Bu programcıların en iyileri ve en parlakları, "bilgisayar korsanlığı" olarak adlandırdıkları şeyi oluşturdu; bu, bilgisayarın işletim sisteminin veya uygulamalarının performansını değiştirecek ve geliştirecek ve daha kısa sürede daha fazla görevin tamamlanmasını sağlayacak kısayollardır.

Kevin Mitnick, Kevin Poulsen ve Vladimir Levin (daha sonra daha fazla) gibi insanlar kendi şüpheli kazançları için bilgisayarları ve interneti kullanmaya başladığında, 1980'lerin başına kadar "hacker" kelimesi küçümseme kazanmadı. Yine de, bilgisayar korsanlarının yaptığı tüm olumsuz şeyler için, nasıl göründüğünüze bağlı olarak bazı yüksek noktaların (veya düşük noktaların) kısa bir zaman çizelgesinden sonra üzerinde çalışacağım gerekli (ve hatta değerli) bir hizmet sunduğuna inanıyorum. bilgisayar korsanlığı tarihinde)

Bilgisayar Korsanlığı: Bir Zaman Çizelgesi

1971: Bilgisayar hobisi John Draper, bir çocuk tahıl kutusundaki bir oyuncak düdüğün, bir telefon hattını açmak ve ücretsiz uzun mesafeli aramalar yapmaya başlamak için gereken 2600 hertz ses tonunu yeniden ürettiğini keşfeder. Tahıldan sonra takma ad "Kaptan Crunch" ı benimsedi ve önümüzdeki birkaç yıl içinde telefon kurcalaması için düzinelerce kez tutuklandı.

1975: Kaliforniya'daki Homebrew Computer Club'ın iki üyesi, insanların telefon sistemine girmesine yardımcı olmak için farklı tonlar üreten Draper'ın keşfine dayanan cihazlar "mavi kutular" yapmaya başladı. Onların isimleri? Steve Wozniak ve Steve Jobs, daha sonra 1977'de Apple Computers adlı bir şirket kurmaya devam edecekler.

1983: Matthew Broderick'in oynadığı "War Games" filmi sinemalarda gösterime girdi. Broderick, "WOPR" lakaplı bir Pentagon süper bilgisayarına dokunan ve neredeyse Dünya Savaşı'na başlayan genç bir hacker oynuyor. (WOPR, NORAD'ın "BURGR" kısaltmasına sahip eski merkezi bilgisayar işleme sisteminin bir parodi.)

Bilgisayar korsanlarına karşı ilk yüksek profilli davalardan birinde, FBI Milwaukee'den "414'ler" olarak bilinen altı genci kentin alan kodundan alıyor. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi ve Los Alamos Ulusal Laboratuarı da dahil olmak üzere 60'tan fazla bilgisayar ağına girmekle suçlanıyorlar. Bir hacker, ifadesine karşı dokunulmazlık kazanır; diğerlerine denetimli serbestlik verilir.

1984: Eric Corley , telefon ve bilgisayar korsanlığı için hızla bir takas odası haline gelen 2600: Hacker Quarterly adlı bir yeraltı dergisini yayınlamaya başladı. Ertesi yıl, St. Louis'den bir çift gazeteci, bilgisayar korsanlığı bilgileri sağlayan elektronik bir dergi olan Phrack'ı yayınlamaya başladı.

Kredi Kartı ve bilgisayar sahtekarlığı vakalarında Gizli Servis yetkisi veren Kapsamlı Suç Kontrol Yasası çıkarılmıştır.

1986: Kongre, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanımı Yasası ile Elektronik Haberleşme Gizlilik Yasasını kabul etti ve bu da bilgisayar sistemlerine girmeyi suç haline getiriyor. Tipik kongre tarzında yasa, bilgisayar suçlarından (gençler) büyük ölçüde sorumlu olan bireyler için geçerli değildir.

1987: Şikago'da ailesiyle birlikte yaşayan ve "Shadow Hawk" lakabıyla giden 17 yaşındaki bir lise okulu Herbert Zinn tutuklandı ve elektronik ortamda övünerek AT & T'nin bilgisayar ağına girmeyi kabul etti ilan tahtası. Federal yetkililer, yatak odasındaki bir bilgisayardan hacklemenin çoğunu yapan gencin, ülkenin telefon ağlarının ve iletişim sistemlerinin çoğunu, durma.

Bilinen ilk MS-DOS bilgisayar virüsü olan beyin internette yayınlandı. Programın kendisi çoğunlukla zararsızdır; bilgisayarlarına virüs bulaşmış olan kullanıcılar, sabit disklerine Pakistan'da "Beyin Bilgisayar Hizmetleri" için iletişim bilgileri veren şifrelenmemiş bir kısa mesaj içeren küçük bir dosya bulurlar.

1988: Cornell Üniversitesi'nden 22 yaşındaki bir yüksek lisans öğrencisi olan Robert Morris, Internet'te UNIX sistemlerindeki güvenlik açıklarından yararlanmak için kendi kendini kopyalayan bir virüs yayınladı. Virüs sonunda 6.000'den fazla sistemi - o sırada İnternet bilgisayarlarının kabaca onda birini - enfekte eder ve neredeyse tüm ağı iki gün boyunca kapatır.

Morris, virüsü serbest bıraktığı için tutuklandı ve üç yıl gözaltı, 400 saat toplum hizmeti ve 10.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Çevrimiçi harabeye rağmen, internet topluluğu tarafından mutlak olarak kabul edilemez; daha sonra 1998'de yaklaşık 49 milyon dolara satın alınan bir başlangıç internet şirketi olan Viaweb'i kurdu.

Morris virüsünün bir sonucu olarak, federal hükümet Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibini oluşturur. Pittsburgh'daki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde bulunan misyonu, bilgisayar ağlarına yapılan saldırıları araştırmaktır.

1989: Beş Batı Alman bilgisayar kullanıcısı, UC Berkeley'deki bir yönetici ABD hükümeti ve üniversite bilgisayar sistemlerine müdahalelerini tespit edip izledikten sonra casusluk suçlamalarından tutuklandı. Bilgisayar korsanları KGB'ye bilgi ve yazılım satmakla yükümlüdür; üçü mahkum edildi ve hapis cezasına çarptırıldı, ancak hackerların hiçbiri parmaklıklar ardında hiçbir zaman harcama yapmıyor.

Ayrı bir olayda, "Mentor" adıyla çalışan bir bilgisayar korsanı, hacker'ların vicdanı, şimdi Hacker'ın Vicdanı adlı bir tez yayınlar . İş şu satırla bitiyor: "Bu kişiyi durdurabilirsiniz, ama hepimizi durduramazsınız."

1990: Güneydoğu ABD'den şefkatle "Lejyon Kıyamet" olarak bilinen bir grup hacker grubunun dört üyesi BellSouth'un 911 acil telefon şebekesinin teknik özelliklerini çaldığı için tutuklandı. Bilgisayar korsanları, daha sonraki bir iddianameye göre, bilgisayar ağları için oturum açma hesaplarını, şifreleri kaldırmak ve adresleri kaldırmakla suçlanıyor, "ABD'de 911 hizmetini potansiyel olarak bozabilecek veya durdurabilecek bilgiler". Bilgisayar korsanlarından üçü suçlu bulundu ve 14 ila 21 ay arasında değişen hapis cezaları verildi; ayrıca BellSouth'a yaklaşık dörtte bir milyon dolarlık tazminat ödemeleri emredildi.

Gizli Servis, Arizona'nın organize suç birimi ile birlikte, bilgisayar korsanlarını avlamak için tasarlanmış ülke çapında bir proje olan Sundevil Operasyonunu açıkladı. Sonunda Tucson, Miami ve Los Angeles dahil 14 şehirde bilgisayar ekipmanı ele geçirdiler.

Elektronik Sınır Vakfı, bilgisayar korsanlığı ile suçlanan kişilerin haklarını savunmak amacıyla kuruldu.

1991: Genel Muhasebe Ofisi Körfez Savaşı sırasında bir grup Hollandalı gencin bir Savunma Bakanlığı bilgisayar ağına girdiğini ve askeri personel hakkındaki veriler, gönderilen askeri teçhizat miktarı da dahil olmak üzere savaş operasyonları hakkında "hassas" bilgilere eriştiğini açıkladı Basra Körfezi ve bazı silah sistemlerinin geliştirilmesi.

1993: Bilgisayar korsanları AT & T'nin bilgisayar ağlarına girdikten ve Martin Luther King Jr. Günü'nde uzun mesafeli telefon hizmetini durdurduktan sonra, Gizli Servis bilgisayar korsanlarına ulusal bir baskı başlattı ve "Aldatma Ustaları" başlıklı bir grubun üyelerini tutukladı. New York ve St. Louis ve Austin, Teksas'taki diğer bilgisayar korsanları. Üyeler bilgisayar suçlarından ve komplodan suçlu bulundu.

Askeri belgeleri çalmak ve telekomünikasyon hizmetlerini kesmekle suçlanan halihazırda yirmi sekiz yaşındaki Kevin Poulsen, diğer iki hacker ile birlikte üç Los Angeles radyo istasyonunda tanıtım yarışmaları düzenlemek için bilgisayar kullanmakla suçlanıyor. Oldukça dahice bir programda Poulsen ve kohortları, radyo istasyonlarından gelen telefon hatlarının kontrolünü ele geçirmek ve sadece aramalarının gerçekleştiğinden emin olmak için bilgisayar kullanıyor. Üç hacker yakalanmadan önce iki Porsche, 20.000 $ nakit ve iki Hawaii gezisi kazanıyor.

1994: İki bilgisayar korsanı ("Veri Akışı" ve "Kuji" olarak bilinir) NASA ve Kore Atom Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere yüzlerce bilgisayar sistemine giriyor. Uzun bir insan avından sonra, Scotland Yard'dan dedektifler nihayetinde cenin pozisyonunda kıvrılıp yakalandığında ağlayan 16 yaşındaki bir çocuk olan "Data Stream" i canlandırdı.

British Telecom'daki geçici bir işçi, Kraliçe, Başbakan John Major ve birkaç gizli gizli kurulum da dahil olmak üzere çok sayıda hassas telefon numarası içeren bir bilgisayar ağına giriyor ve bunların hepsi internette canlı olarak yayınlanıyor .

1995: Rus hacker Vladimir Levin, Citibank'ın bilgisayar ağına girmek ve dünyanın çeşitli yerlerindeki çeşitli hesaplara para aktarmak için dizüstü bilgisayarını kullandığını iddia ettikten sonra İngiltere'de tutuklandı. Levin sonunda ABD'ye iade edilir ve burada üç yıl hapse mahk Citm edilir ve Citibank'a 240.000 dolar ödeme emri verilir. Levin tarafından çalınan para miktarı tam olarak bilinmemektedir; tahminler 3.7 ila 10 milyon dolar arasında değişiyor.

Efsanevi bilgisayar korsanı Kevin Mitnick, Kuzey Carolina, Raleigh'de tutuklandı ve bilgisayar yazılımını kopyalamak, çeşitli ağlara girmek ve 20.000 geçerli kredi kartı numarası da dahil olmak üzere özel bilgileri çalmak gibi bir dizi güvenlik ihlaliyle suçlanıyor. Yargılamadan dört yıl hapis yattı, ardından Mart 2000'de nihayet Ocak 2000'de şartlı tahliye edilmek üzere yedi sayıya suçlu bulundu. Mitnick daha önce 1989'da iki telekomünikasyon şirketinden yazılım ve uzun mesafe telefon kodları çalmaktan mahkum olmuştu.

1996: Genel Muhasebe Bürosu, bilgisayar korsanlarının sadece 1995 yılında Savunma Bakanlığı dosyalarına girmeye çalıştıklarını belirten bir rapor yayınladı; girişimlerin yaklaşık yüzde 65'i başarılı oldu.

Ağustos ayında, bilgisayar korsanları siteye gamalı haç, müstehcen ve Adolf Hitler'in bir resmini ekleyerek ve "Adaletsizlik Departmanı" adını değiştirerek ABD Adalet Bakanlığı web sitesini karaladı. Ertesi ay, İsveç Hackerlar Derneği adlı bir grup CIA'nın web sitesine girerek ön sayfanın görünümünü değiştirdi ve kuruluşun adını "Merkezi Aptallık Ajansı" olarak değiştirdi.

1997: America Online kullanıcıları için tahribat yaratmayı amaçlayan "AOHell" hack programı yayınlandı. Yüz binlerce kullanıcı posta kutularını birden çok megabaytlık e-posta iletileriyle doldurduğunu ve sohbet odalarını "spam" iletileriyle devre dışı bıraktığını veya bozduğunu fark ettikçe AOL ağı günlerce sanal bir duruşa getirildi.

1998: Güvenlik ve virüsten koruma yazılımında lider olan Symantec AntiVirus Araştırma Merkezi, 30.000 bilgisayar virüsünün internette "vahşi doğada" dolaştığını bildirdi.

İlk kez, federal savcılar, bir çocuk Massachusetts, Worcester'daki Bell Atlantic havaalanı iletişim sistemini kapattıktan sonra bilgisayar korsanlığı olan bir çocuktan suçlanıyor. Çocuğun saldırısı, altı saatten fazla bir süre boyunca Worcester Havaalanı'ndaki uçaklar ve kontrol kulesi arasındaki iletişimi keser, ancak herhangi bir kaza meydana gelmez. Adı ve kesin yaşı serbest bırakılmayan çocuk suçlu olduğunu iddia eder ve iki yıl gözetim altında tutulur, 250 saat toplum hizmeti verilir ve Bell Atlantic'e 5.000 $ geri ödeme emri verilir.

İndirme Ustaları adı verilen bir bilgisayar korsanlığı grubunun üyeleri, bir Pentagon ağına girmiş olduklarını ve askeri bir uydu sistemini kontrol etmelerine izin veren yazılım çaldığını iddia ediyorlar. Yazılımı teröristlere satmakla tehdit ediyorlar. Pentagon, yazılımın sınıflandırıldığını veya bilgisayar korsanlarının uydularını kontrol etmesine izin vereceğini reddediyor, ancak daha sonra "hassas" bilgiler içeren daha az güvenli bir ağın ihlal edildiğini kabul ediyor.

Savunma Bakan Yardımcısı John Hamre, bilgisayar korsanlarının "Pentagon'un bugüne kadar gördüğü en organize ve sistematik saldırıyı", sınıflandırılmamış bilgisayar ağlarına girerek, düzinelerce federal ajansta bordro ve personel verilerini görüntüleyerek ve değiştirdiğini duyurdu. Cloverdale, California'dan iki gencin başlangıçta suçu vardır. Üç hafta sonra yetkililer, iki Kaliforniyalıya saldırıları nasıl yapacağını öğrettiğini iddia eden "Analizör" olarak bilinen İsrailli bir genci tutukladı.

İki hacker, bir banka bilgisayar ağına girip 260.000 yuan (31.400 $) çaldığı için Çin'de bir mahkeme tarafından ölüme mahkum edildi.

ABD Başsavcısı Janet Reno, ülkenin telekomünikasyon, teknoloji ve ulaşım sistemlerini bilgisayar korsanlarından korumak için tasarlanmış bir kuruluş olan Ulusal Altyapı Koruma Merkezi'nin kurulduğunu duyurdu.

Mayıs ayında tanınmış bir hacker grubu olan "L0pht" üyeleri Kongre'den önce ifade verdi. Hükümetin bilgisayar ağlarının çoğunda ciddi güvenlik zayıflıklarına işaret ediyorlar; bir üye grup isterse, tüm interneti yarım saat içinde kapatabileceğini iddia ediyor.

İki "internet teröristi" New York Times'ın web sitesini, "Kızlar için Hackerlar" olarak yeniden adlandırdı ve Times gazetesinde bir muhabir tarafından yazılan bir kitabın konusu olan Kevin Mitnick'in tutuklanmasında öfke dile getirdi .

Bilgisayar korsanları grubu Legion of the Underground (LoU), Ekim ayında Çin'in insan hakları web sitesine girdi ve ön sayfayı, tüketicilerden ve işletmelerin tüm Çin mal ve hizmetlerini boykot etmelerini isteyen bir mesajla değiştiriyor. Birkaç ay sonra LoU, Irak ve Çin hakkında bu ülkelerde "tüm bilgisayar sistemlerinin tamamen yok edilmesini" isteyen bir "siber savaş" ilan eden bir bildiri yayınladı.

1999: Mart ayında, MagicFX adında bir hacker, popüler çevrimiçi açık artırma sitesi E-Bay'e girerek sitenin ön sayfasını yok etti. Şirkete göre, saldırı o kadar şiddetliydi ki MagicFX, açık artırma fiyatlarını değiştirebildi, satışta sahte ürünler yayınlayabildi ve trafiği diğer sitelere yönlendirebildi.

Mayıs ve Haziran boyunca, ABD Senatosu, Beyaz Saray ve ABD Ordusu'nun da dahil olduğu düzinelerce hükümet ve tüketici sitesi siber saldırılara avlanıyor. Her durumda, bilgisayar korsanları sitenin ön sayfasını hızla silinen gizli iletilerle tanımlar.

Kasım ayında, bir Norveç hacker grubu olan MoRE (Tersine Mühendislik Yüksek Lisansı), kopya korumalı DVD'lerin şifresini çözmenin anahtarıdır. Grup, internette ücretsiz olarak dağıtılan bir DVD kod çözücü programı oluşturur.

2000: Symantec AntiVirus Araştırma Merkezi, her gün bir saatte bir yeni bilgisayar virüsünün "vahşi doğaya" girdiğini tahmin ediyor.

Şubat başında 72 saatlik bir süre içinde, Yahoo, Buy.com, Amazon.com, E-Bay, CNN.com, eTrade ve ZDNet dahil olmak üzere internetin en popüler web sitelerinin bir düzineden fazlası "reddedilme" hizmet sunucularının aşırı sayıda bilgi isteği ile aşırı yüklenmesine neden olan saldırılar.

"Seni Seviyorum" virüsü Mayıs ayında internette görücüye çıktı, önce Filipinler'de ortaya çıktı, sonra birkaç saat içinde dünyaya yayıldı. Bir çözüm bulunmadan önce kaybolan dosyalarda ve bilgisayarın çalışmama süresinde küresel olarak tahmini 10 milyar dolar hasar verir.

Computer Economics ticaret yayını, bilgisayar virüslerinin dünya çapında şirketlere toplam 17 milyar dolarlık harap veya kayıp veri ve üretim süresi kaybına mal olacağını tahmin ediyor.

PC Data tarafından yaz aylarında yayınlanan bir çalışma, endişe verici bir eğilim ortaya koyuyor: Çoğu insanın kişisel bilgisayarlarında bir tür antivirüs yazılımı olmasına rağmen, düzenli olarak internete giriş yapanların yaklaşık yüzde 45'i hala bu yazılımı devreye sokmuyor olsa bile yüklü. Aslında bu, tüm ev bilgisayarı kullanıcılarının neredeyse yarısını bir virüse karşı saldırıya açık ve savunmasız bırakır.

Ekim ayında, birçok insanın şiirsel bir adalet olarak gördüğü şeyde, yazılım devi Microsoft, bilgisayar ağının Rusya'dan bir hacker (veya hackerlar) tarafından sızdığını kabul ediyor. Şirket açıklamalarına göre, bilgisayar korsanları gizli bir e-posta hesabı oluşturmak için bir truva atı programı kullandılar ve henüz geliştirilmemiş, henüz adlandırılmamış bir Microsoft ürününün kaynak koduna erişebildiler. Microsoft güvenlik uzmanları daha sonra bilgisayar korsanlarının ağlarındaki hareketlerini izleyebileceklerini, ancak fiilleri fiilen yakalayamadıklarını itiraf ediyorlar.

2001: Mayıs ayı başlarında Çinli hacker grupları Beyaz Saray, Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı da dahil olmak üzere birçok ABD hükümet alanına sızdı. Saldırıların, yılın başlarında bir ABD casus uçağı ile ilgili bir olay için bir misilleme türü olduğuna inanılıyor.

Ayrıca Mayıs ayı başlarında ABD, İngiltere, Meksika ve Suudi Arabistan'daki Microsoft web siteleri dağıtılmış hizmet reddi (DDOS) saldırıları nedeniyle geçici olarak kesintiye uğradı.

Hacker'dan Nefret Etme

Sadece bu zaman çizelgesini okuduktan sonra, çok azınızın (varsa) muhtemelen bilgisayar korsanları için üzüldüğünden eminim. Seni suçlayamam. Yüzlerce şirket gibi Dynamic Chiropractic de geçen yıl sonlarında "Seni Seviyorum" virüsünün kurbanı oldu; Aslında, yanlışlıkla virüsü içeren dosyayı açan bendim. Sonuç olarak, şirketimizin e-posta sistemi iki gün boyunca kapatıldı ve ofisdeki her bilgisayarın virüssüz olarak ilan edilmesinden önce bir haftanın daha iyi bir parçası oldu.

Bu virüs nedeniyle şirketimiz, ofiste bulunan her bilgisayarın haftalık olarak en son virüs güncelleştirmelerini otomatik olarak aldığı ve e-posta yoluyla DC'ye gönderilen her dosyanın açılmadan önce virüslere karşı tarandığı bir ilke oluşturmuştur. Bu politikalar virüs saldırıdan önce yürürlükte değildi; şimdi böyle bir kazanın tekrarlanmamasını sağlamak için adımlar attık.

Şahsen, bilgisayar korsanlarının teknolojinin ilerlemesinde gerekli bir rol oynadığını düşünüyorum; aslında, bilgisayarlar icat edilmeden çok önce modern toplum üzerinde büyük bir etki yarattılar. En büyük icatlarımızın çoğu mevcut teknolojilere giren, nasıl çalıştıklarını inceleyen ve bu teknolojileri geliştirmenin veya genişletmenin yollarını arayan insanlar tarafından yaratıldı. Aslında, bugünün Kevin Poulsens ve Vladimir Levins, Bell, Marconi ve Thomas Edison gibi insanların bir asır önce yaptığı gibi aynı hizmeti sunuyorlar.

Ayrıca, bilgisayar korsanlarının şirketleri harekete geçirmelerini ve tembelliklerinden ve organizasyon eksikliğinden sorumlu olmaları için faydalı bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Geçen yıl CNN, bilgisayar korsanları tarafından 100'den fazla federal bilgisayar sisteminin güvenliğinin ihlal edildiğini bildirdi. Çok başarılıydılar çünkü birçok federal sistem operatörü, bir yıldan fazla bir süredir çevrimiçi olarak ücretsiz olmasına rağmen, Microsoft'tan bir yazılım yaması indirip uygulayamadı.

Örneğin, 15 yaşındaki bir kişi Wells Fargo bankacılık sistemine girerse, kime daha fazla kızmalıyız: bir problemi dışlayan ve ağı bir saat boyunca deviren genç veya uygun olmayan başarısız milyarlarca dolarlık şirket güvenlik sistemleri ilk etapta kurulmuş, çok sayıda kişisel veriyi açıkta bırakmış ve binlerce müşteri için finansal yıkıma neden olabilir mi? Cevaplamak kolay bir soru değil.

Bilgisayar suçları var ve bu suçlar yılda milyonlarca dolar. Şeylerin büyük düzeninde olsa da, fiyatın buna değer olduğunu düşünüyorum. Gerçek şu ki, bilgisayar korsanlığı, insanların onu kabul etmekten nefret ettiği kadar, internetin ayrılmaz bir parçasıdır. Bilgisayar korsanları, diğer insanların sistemlerindeki kusurları ortaya çıkararak ve şirketleri sorumlu olmaya zorlayarak çoğumuzun yapmak istediği bir şey yaparlar, ancak yapamazlar: İnterneti herkes için daha güvenli ve daha güvenli bir yer haline getirirler. Yöntemlerine katılmayabilirim, ancak yaptıkları işe saygı duyuyorum ve etrafta oldukları için minnettarım.

200-gif.15429


ovca0xc.gif


Not: Lütfen konuya gereksiz alakasız yorumlar yazıp konuyu kirletmeyiniz.
İyi forumlar.
 
Last edited:
S

slowles

Ultra Member
Joined
Oct 1, 2020
Messages
357
Reaction score
28
bayadır makale tarzı arıyordum ilgime çekti açıkcası saolasın
 
X

xizo01

Super Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
228
Reaction score
56
Hocam Bilgilendirme Amaçlı Çok Hoş Bi Konu Olmuş Cidden Sarıyor okumak Teşekkür Ederim İyiForumlar Hocam
 
S

Süleymançak

Super Member
Joined
Nov 24, 2022
Messages
244
Reaction score
31
Çok sağol reis eline koluna sağlık senden daha iyi anlatan yok bunu
 
T

Torunalp

Confirmed Memb.
Joined
Oct 22, 2019
Messages
55
Reaction score
2
İnternet ve cihazlar gerçekten garip birkaç küçük sistemin yarattığı sanal evrene bak !
 
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom