Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme

S

Spectrum Artz

Web | Graphics
Ultra Member
Reaction score
111
Açılan bölümde bilgisayarınızda hali hazırda yüklü bulunan işletim sistemi ve sürümü, işlemci türü ve modeli, takılı/kullanılabilir ram bellek miktarı, dokunmatik ekran özelliğine sahip olduğu/olmadığı, bilgisayar adı ve dahil olduğu çalışma grubu/etki alanı ve işletim sisteminin etkinliği gibi genel bilgiler bulunmaktadır. Eğer burada yer alan özelliklerden daha fazlasını bilmek istiyorsanız bu noktada bir programa ihtiyacınız olabilir. Çünkü Windows üzerinde sistem özelliklerini programsız şekilde ancak bu kadarını görebiliyorsunuz. Daha fazla sistem bilgisine ulaşmak için ya program indireceksiniz ki öneri olarak ise Everest ve CPU-Z gibi programlar tercih edilebilir veya komut ile bilgisayarın özelliklerine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar özelliklerini öğrenme için indirdiğiniz programlarda bütün bilgisayar bilgilerini görebilirsiniz. Bu tür programlar yüklenip çalıştırıldığında Bilgisayar, Anakart, Ekran, Multimedya, Depolama, Ağ ve diğer cihazlar şeklinde bilinen bilgisayar özelliklerini başlıklar altına detaylı bir şekilde görebilirsiniz
Bilgisayar Özellikleri Öğrenme Programsız Nasıl Yapılır?
Ben bilgisayar özelliklerini öğrenme yolunda programsız devam edeceğim ne gerek var programa diyorsanız da bunu bir komutla öğrenebilirsiniz. Bu komut “msinfo32” komutu. Windows arama çubuğuna başlat yazıp uygulamaya giriyoruz veya başlat kısayolu olan “Win + R” tuşlarına basarak direk başlatı açıyoruz. Başlat uygulaması açıldıktan sonra “msinfo32” komutunu yazıp enter veya tamama basıyoruz. Sistem Bilgisi adı altında açılan sayfada Sistem özeti şeklinde Donanım Kaynakları, Bileşenler ve Yazılım Ortamı olmak üzere ana başlıklar gelecektir. Bu başlıkları açıp alt kategori seçerek bilgisayarınıza dair özellikler sağ tarafta görünecektir. Bu görebildiğim özelliklerden daha da fazlasını görmek istiyorum diyorsanız da bunun için bir komutumuz daha var son aşama olarak onu devreye sokuyoruz. Komutumuz “systeminfo” bu komut sayesinde daha detaylı bakabilirsiniz. Msinfo komutunu çalıştırdığımız gibi başlat kısmına systeminfo komutunu yazıp enterliyoruz ve daha detaylı şekilde bilgisayarımızın özelliklerini görebiliyoruz
Bir yazımızın daha sonuna geldik umarım bu yazımız sayesinde bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmiş hale gelirsiniz bir sonraki yazımızda görüşmek üzere ?

Attachments

• 1585323986499.png
    1585323986499.png
    70 bytes · Views: 0
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Tema düzenleyici

Top Bottom