DirectX Nedir?

CapsLock

Enough
Ultra Üye
5 Kas 2019
934
582
93
Summit
DirectX, Microsoft‘un oyunlar ve çoklu ortam yazılımları için geliştirdiği Yazılım Programlama Arayüzü(API)‘dür. Aslında bir çok API’den oluştuğunu söylesek yanılmayız. Daha iyi bir oyun deneyimi, görsel ve ses deneyimi vermesinin dışında üstün uyumluluk sağlayan API’nin önemi tartışılmaz bir gerçek. Aslında Microsoft DirectX’i Windows 95 döneminde oyun programcılarını kendine yani Windows’a çekmek için geliştirmiştir. Ayrıca Microsoft’un Xbox konsolunda DirectX kullanılmaktadır. Firma DirectX özelliğini popüler hale getirmek ve var olan kullanıcıları konsola yöneltebilmek için konsol adına ”X” takısını eklemiştir.
Genel olarak baktığımızda DirectX bir tamamlayıcı görevi üstlenmektedir. Yani bilgisayarınızın donanımı ve uygulama arasındaki bağlantıyı sağlar. DirectX’in gelişimi sürekli devam etmektedir ve genel olarak ekran kartlarının gelişimi ile paralel olarak takip eder. Oyunlarda ki gerçekçiliğe katkı sağlayan yazılım sayesinde bugün oyunlarda çevre ile etkileşime geçebilmemizin tabanı sağlanmıştır. DirectX’in rakibi var mı derseniz elbette var. Bunlardan en önemlisi AMD’nin geliştirdiği Vulkan’dır. Vulkan hakkında da ilerleyen zamanlarda yazımız olacaktır. Dilerseniz DirectX’in içerdiği bileşenlere geçelim.
  • DirectInput; Fare, klavye, joystick gibi aygıtların giriş, çıkış ve verilerini yöneten arabirimdir.
  • DirectSound; İki ve üç boyutlu sesler için kullanılır. Ayrıca ses kartlarının arayüzünde de kullanılır.
  • DirectMusic; Etkileşimli ses bileşeni diyebiliriz. Windows altında aklınıza gelen ses ile ilgili her şeyle ilgilidir.
  • Direct3D; En önemli API’lerden biridir. Ekrana 2 veya 3 boyutlu görüntülerin aktarılmasını sağlar. ATI ve NVIDIA’nın katkıları ile geliştirilmiştir. Alternatifi OpenGL’dir.
  • DirectPlay; Modem, Internet ve ağ üzerinde ki oyun bağlantılarını sağlar. Gerek oyunlar içindeki sesli sohbet gerekse oyun verilerinin kaybolmamasını sağlar. TCP/IP, IPX, Bluetooth ve doğrudan modem bağlantılarını destekler.
  • DirectDraw; Video bağdaştırıcısının özelliklerine hızlı bağlantı sağlar. API, render ve grafik uygulamalarını hızlandırır tam ekran pencere ve gömülü ekranların çalışmasını sağlar. 2D API olup, 3D işlerde verimsizdir ki zaten Direct3D o açığı çözüyor.
  • DirectShow; API sayesinde bilgisayarda, internette yer alan çoklu ortam dosyalarını yakalama ve oynatma imkanı sağlar. ASF, AVI, DV, MPEG, MP3, WMA, WMV, WAV gibi çeşitli ses ve video biçimlerini destekler.
DirectX Sürümleri
Criag Eisler, Alex St.John ve Eric Engstrum tarafından geliştirilen DirectX (Bu bilgiyi başta vermek gerekirdi) ilk sürümüne 1994‘te kavuştu. Ardından 2, 3, 4 sürümleri geldi ancak 4.sürüm piyasaya sürülmedi ve aynı yıl 5. sürüm piyasaya sürüldü. Ancak DirectX 5 ile birlikte Microsoft beklediği ilgiye ulaşabildi
 
Üst Alt