Anasayfada reklam çıkmıyorsa buraya tıklayınız.

Elektrik Kesintsi Bilgisayara Zarar Verir mi?

Jester

Developer
Co - Admin
Katılım
23 Kas 2019
Mesajlar
771
Tepkime puanı
92
Puanları
28
Konum
Paris
elektrik kesintisi bilgisayar

Bilgisayar kullanırlen en can sıkıcı ve kullanıcıları en fazla korkutan durum ani elektrik kesintisi olayıdır. Bazı bölgelerde elektirik kesintisi çok fazla gerçekleşen bir olaydır. Peki bilgisayar açıkken elektrik kesintsi bilgisayara zararı verir mi? Bu durumlara karşın ne gibi önlemler alınabilir?
Elektrik Sorunları
Elektrik sorunlarının farklı sebepleri vardır. Evinizde elektrik akışı sabit değildir. Kısa devreler ve elektrik hattı arızaları dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle elektrik dalgalanmaları meydana gelir. Elektrik akımları, olması gerekenin altında veya üstünde gelip gidebilir. Hem çok fazla hem de çok az elektrik gücü bilgisayara zarar verebilir. Elektrik gücü tamamen gittiğinde, elektrik kesintisi gerçekleşmiş olur. Elektrik kesintileri genelde kontrolünüz dışında gerçekleşen bir olaydır. Ancak elektrik kesintisine karşı alınacak önlemler bizim kontrolümüzdedir.
Elektrik kesintisi Bilgisayara Zarar Verir mi?
Elektrik voltaj dalgalanmaları ve elektrik kesintileri bilgisayara zarar verir mi? sorusunun cevabı kısaca “Evet”dir. Elektirik kesintisinden kaynaklanan zararlar hem donanımsal hem de hem yazımsal sebeplerden dolayı verilerinizi kaybetmenize sebep olabilir.
Elektrik Kesintisi Bilgisayara Nasıl Zarar Verir?
Elektrik kesintisi ile bilgisayarda meydana gelen ani kapanma ciddi bir tehlikedir. İşletim sistemleri normal bilgisayar kapanması sırasında çalışan tüm işlemlerin belli bir sıraya göre kapatır. Ani bir elektrik kaybı sırasında bilgisayar kapatma işlevi kesintiye uğrar ve kapanma işlemi eksik olarak yapılmış olur. Bu da bilgisayarda işletim sistemini hasara uğratır ve veri kaybetmenize neden olur.
Sistem dosyaları en büyük sorundur. Elektrik kesintisi olduğunda işletim sistemi önemli sistem güncellemesi gibi bir işlevi yaptığı sırada ani elektrik kesintisi sistemi çökerrtebilir. Bilgisayarı yeniden başlatsanız dahi önyükleme dosyaları hasar görmüş olduğundan bilgisayarınız başlamaz.

Elektrik Kesintisi Harddiske Zarar Verir?
HDD sürücüler, ani elektrik kesintilerinden kaynaklanan hasarlara maruz kalabilir. Sorunlar, veri bozulmasından fiziksel arızaya kadar herşeye sebep olabilir. Elektrik kesintileri harddiskin fiziksel ömrünü azaltır. Çalışma sırasında okuma ve yazma kafası, güç kaybından sonra orijinal konumuna geri döner. Bu ani hareket, zaman içinde biriken kusurlara neden olabilir. Bu, kafa plakalı yüzeylere dokunduğunda ve çizdiğinde, sabit sürücüye etkili bir şekilde zarar verir. Harddiskin yanı sıra diğer donanımlar elektronik aksamlar olduğundan zarar görebilirler.
Elektrik Kesintilerine Karşı Önlem
Elektrik kesintisi hasarını önlemek için Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) kullanmak gerekir. Elektrik kesintilerine karşı koruma için kesintisiz bir güç kaynağına ihtiyacınız vardır. UPS, elektiriğiniz kesilse bile bilgisayarınıza güç sağlamaya devam edecek bir yedek pil içerir. Sık sık kesintiler, dalgalanmalar veya her ikisini birden yaşayan bir binada veya yerde yaşıyorsanız, UPS güçlü bir yatırım olacaktır.
UPS alamayıp, elektrik kesintisne karşın bilgisayar kullanmaya devam etmek istiyorsanız, dizüstü bilgisayar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, elektrik kesintisi yaşansa dahi bataryadan çalışmaya devam eder.
Elektrik kesintileri sistem dosyalarına ve verilerine zarar verebilir ve sık sık gelen elektrik kesintileri donanıma zarar verebilir. Bu nedenle, dengesiz elektrik akımının olduğu bir mahallede yaşıyorsanız, buna karşı bilgisayarınıza koruma sağlamalalısınız.
 
Üst Alt