Welcome, Visitor!

Hello, we are really happy that you have reached us. However, since you are viewing the forum as a visitor, you cannot benefit from many features of the forum. How about taking advantage of all the features exclusive to our members by registering? You can register right now, taking just 2 minutes of your time. We would love to see you among us.

Hızlı olan tavşan?

T

The Lady

ReynaCiĞköfte#8794
Thread Starter
Ultra Member
Joined
Mar 23, 2021
Messages
803
Reaction score
142
Points
43
Location
Suriye
Bir gün bir tavşan, bir tavşan çiftliğinde yaşayan tavşanların en hızlısı olduğunu iddia etti. Diğer tavşanlar da onunla dalga geçerek "Sen mi en hızlısın? Daha dün bir tavşan arabası seni geçti" dediler.

Tavşan, bu sözlerden dolayı çok üzüldü ve tavşan arabasını bulup onunla yarışmaya karar verdi. Yarış günü geldiğinde, tavşan arabası tam hızda ilerlerken tavşan, arabayı geçmeye çalıştı. Fakat, arabayı geçmeye çalışırken yolda bir havuç gördü ve durup havucu yemeye başladı.

Tavşan arabası, tavşanı yarışta geride bırakarak hızla uzaklaştı. Tavşan havucu yediği için yarışı kaybetti, ama yine de mutluydu çünkü lezzetli bir atıştırmalık bulmuştu.

Bu olaydan sonra, diğer tavşanlar tavşana "Hızlı tavşanı" değil de "Aç tavşan" diye hitap etmeye başladılar. Ve bu da tavşanın üzüntüsünü biraz hafifletti.

Sonuç olarak, tavşanın yarışta kaybetmesi belki de anlamsızdı ama en azından lezzetli bir atıştırmalıkla ödüllendirildi.
 
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom