İnstagram Güvenliği Nasıl Sağlanır? (Bilgilendirme)

D

Derin1adam

Racon Kesmiyorum Kafa Kesiyorum
Banned Member
Reaction score
983
İnstagram. Kısa sürede hepimizin hayatında yer edindi. Kimi zaman gezdiğimiz yerleri, kimi zaman da yediğimiz yemeği paylaşmaktayız. Peki güvenilir olduğunu düşündüğümüz instagram hesaplarımız sandığımız kadar güvende mi sizce? Eski sevgilimiz veya çevremizdeki herhangi bir düşmanımız instagram hesabımızı maalesef rahat bırakmamakta
23.png
.
Bu konumuzda gözden kaçan, fazla dikkat edilmeyen ama hesap güvenliği için önemli olan noktaları sizlerle paylaşacağız.

BUEx2TmxNk1mGX7Z-637159932195466977.jpg

1-) Şifre Güvenliği
Bildiğimiz gibi şifreler bir hesabın güvenliğini oluşturan ilk ve en önemli adımdır. Şifremizin başkası tarafından bulunabilmesi gerçekten büyük tehlike arz etmekte. Şifre oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi bizimle ilgili olmaması. Örnek verecek olursak adımız Ahmet ise Ahmet 123 gibi bir şifreler Rahatlıkla bulunabileceğinden dolayı bu tarz şifreler kullanmamalıyız.
Şifre güvenliği için diğer önemli husus ise uzun ve karışık olmasıdır. 8 haneli bir şifreye göre 20 haneli bir şifrenin bulunması çok çok daha zor olacaktır. Özellikle uzun ve karışık olan şifreler gerçekten geçilemeyecek gibidir. Uzun şifreler unutulabileceğinden dolayı bu tarz şifreler oluştururken kendinize özel sıralama oluşturabilirsiniz. Yine ahmet isminden örnek verelim. Ahmet ile rakamları Geriye doğru sıralayabilir sonuna noktalama işareti koyabiliriz.Örn: a9h8m7e6t5!!. Ayrıca mail adreslerinizde ve farklı sosyal medya hesaplarınızda aynı şifreleri kullanmamaya ve düzenli aralıklarla şifrenizi değiştirmeye de dikkat edin.

dbbda2cc73e4225e4b707f0f8ba67970e0902b3f.jpeg

2-) İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması
Herhangi bir durumda şifremizin kırılması halinde kötü amaçlı kişilerin instagram hesabımıza girişini engellemek için iki faktörlü kimlik doğrulamasının mutlaka gerekmekte. Geçilmesi Kolay olmayan bu doğrulama hesabınıza büyük güvenlik sağlamakta.

cache-v2

İlk olarak profilinize gelin. Sağ üst taraftan Ayarlar'a tıklayın.

Ardından Güvenlik kısmına tıklayın.

Son olarak İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması bölümünden gerekli düzenlemeleri yapınız. Bende açık olduğu için, telefon ve hesabımın gizliliği için fotoğraf ekleyemedim.

Instagram-two-factor-authentication.png

3-) Beni Hatırla
Sadece instagram için geçerli olmayan beni hatırla sistemi hesabımızın güvenliği için büyük tehlike içermekte. Çoğu kişi sürekli kullanıcı adı ve şifre girmekten sıkıldığı için beni hatırla sistemini aktifleştirmekte. Aktif olması durumunda ise bilgisayarınıza sızmış olan kötü amaçlı kişiler ise instagram hesabınıza kolaylıkla erişmekte. Üşengeçlikten kurtulmak gerçekten önem içermekte
23.png
.

siber-20180823122752.jpg

4-) Fake Script
Sosyal medya hesaplarını çalmak için kullanılan en popüler yöntemlerden birisidir. Kötü amaçlı kişi sosyal mühendislik ile sizi kandırarak bir link gönderir. Bu linkte instagram sayfasının scripti vardır. Eğer inanır ve bilgilerinizi girerseniz kullanıcı adınız ve şifreniz karşı tarafa düşer. Yabancı kişilerden gelen linklere tıklamadan önce bir kez daha düşünün.

5-) Telefon Numarası Ve Gmail
Hesabınızın çalınması veya şifrenizi unutmanız durumunda hesabınıza eklemiş olduğunuz telefon numarası ve mail adresiniz hesabınıza ulaşabilmeniz için büyük bir kolaylık sağlamakta.

5953a46fe7684a2807f69f6c4a942421.jpg

H

hard31

Confirmed Memb.
Reaction score
2
iki faktörlü doğrulamayı açtım teşekkür ederim

SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Tema düzenleyici

Top Bottom