İnstagram Hesap Çalma | Stealing İnstagram Account

1PythX

S.Moderator
27 Ağu 2019
2,774
2,242
113
Bu yöntemde, belirli bir kullanıcı adının bir ticari marka yasasını ihlal ettiğini belirten İnstagrama hakaret edeceksiniz. Talebinizi onlara göndereceksiniz ve başarılı olursanız, mevcut kullanıcı adınızı istediğiniz kullanıcı adıyla değiştirmek için size bir bağlantı verecektir. Hesaba değil, kullanıcı adına krikoyla gireceksiniz. Tabii ki, bunu iş parçacığında netleştirdim.

PpUOkx.png

EN:
In this method, you will be insulted on Instagram, which states that a particular username violates a trademark law. You will send your request to them and if you succeed, they will give you a link to replace your current username with your desired username. You will jack on the username, not the account. Of course, I made it clear in the thread.

PpUOkx.png

İlk Adım
jack yapmak istediğiniz bir kullanıcı adı seçin. Aşırı derecede aktif olmadığından emin olun. Örneğin, @qi kullanıcı adını girdim. İki harfli bir kullanıcı adıydı ve harika göründüğünü düşündüm. Ayrıca, daha önce hiç resim yayınlamadı (etkin değil). Kullanıcı adıyla ilgili sahte bir şirket adı oluşturabildiğinizden emin olun veya bu kullanıcı adının ticari markayı ihlal ettiği önceden var olan bir şirket olduğunuzu iddia edin. (örneğin, qi aldım ve şirketimin
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresinde oldukça ilginç olduğunu
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
)

2. Adım:
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

i
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
"adınız" altında sahte bir ad kullanın. (Taklit edeceğiniz şirketin sahibinin adını kullanmaya çalışın.) "e-posta adresiniz" için bir e-posta oluşturmanız gerekir. Ben bir hesap jacked her zaman kullandığım bu yana hotmail.com kullanmanızı öneririm. E-postanızı oluştururken, e-postanın ig kullanıcı adına / şirketine benzer olduğundan emin olun. (Örneğin; E-postam oldukça ilgi ç[email protected] ) "Konu" altında, açılır menüden "Ticari marka isteği"ni seçin.

3. Adım:
, istediğiniz kullanıcı adını almak için çok inandırıcı bir istek oluşturmanız gerekir.ve geçmişte hiç sorun yaşamadığınız ve hizmeti sevdiğinizden (bu durum durumu kolaylaştıracaktır). Şimdi çok hayal kırıklığına uğradığınızı söylemelisiniz,
çünkü şirketinizin bir şirket instagram hesabına sahip olmasını istediniz , ancak şirketinizin adının zaten alınmış olduğunu fark ettiniz . Ayrıca hesap sahibinin çok uzun süre aktif olmadığını da belirtmeniz gerekir. (bu da durumu kolaylaştıracaktır), kullanıcılarınızın / müşterilerinizin sizinle kolay bir şekilde iletişim halinde kalabilmesi için bu hesaba / kullanıcı adına ihtiyacınız olduğunu söyleyeceksiniz. Ayrıca, herhangi bir işlem yapılmazsa, hesap sahibine karşı yasal işlem yapılacak olduğunu da söylemelisiniz. Ve sonra bazı ekstra ayrıntılar sağlamanız gerekecek (bunu açıklayacağım)
işleri kolaylaştırmak için, talebinizi nasıl göndereceğinize dair bir şablon sunacağım. Yaptığım kullanıcı adlarından birini jack yapmak için instagrama gönderdiğim bir formun tam metnini kullanıyorum . Yaptığım aynı şablonu kullanmaktan çekinmeyin, ancak bazı ifadeleri biraz değiştirmenizi öneririm. Not: Bu tam olarak form aracılığıyla instagrama gönderdiğim şey .

Şablon:
"merhaba, instagram'ın gururlu bir destekçisi oldumYaklaşık bir yıldır, ve hiç rahatsız olmadım. Şimdiye kadar. Şirketimiz 'oldukça ilginç' hesap adını kullanmak istiyor 'qi' ama kullanıcı adının alındığını fark etti. Ve hesap sahibi kimin ne kadar süreceğini bilenler için aktif değil! Kullanıcılarımızın bizimle kolayca iletişim halinde kalabilmesi için bu kullanıcı adına ihtiyacımız var. Aksi takdirde hesap sahibine karşı yasal işlem yapılacaktır. Lütfen bunu dikkate alın! Çok teşekkür ederim!

Ek Bilgi:
Raporlanan içeriğin kullanıcı adı: @qi şirket adı: Oldukça ilginç
iş unvanı: Sosyal medya temsilcisi şirket adı: Oldukça ilginç şirket web sitesi:
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
kişi veya şirket ile ilişkiniz: Sosyal medya temsilcisi
dolu isim: Gio dimarino e-posta adresi oldukça ilgi ç[email protected] " dediğim
gibi, bu tam olarak instagram formu ile gönderdiğim budur . Sadece sadece" qi "ve" oldukça ilginç "metinde değiştirebilirsiniz ve büyük olasılıkla işe yarayacak! Ama, i bazı ifadeleri biraz değiştirmeyi ve / veya biraz eklemeyi öneririm
Başarı veya başarısızlık: instagram hesabını
başarılı bir şekilde jackederseniz, instagram ekibi tarafından e-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz. Ayrıca , İnstagram ekibi tarafından e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz. Bir İnstagram hesabını başarılı bir şekilde aldığımda e-posta yanıtını kopyalayıp yapıştıracağım.Yanıtlama süresi 4-7 gün arasında değişiyor.

E-postaları:
"drea, ekim 21 05:41 pm (pdt): Merhaba,
bu bilgileri sağladığınız için teşekkür ederiz. Bir kullanıcı adı aktarımını işlemek için lütfen aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:
1. Adın zaten kullanmakta olduğunuz mevcut bir instagram hesabındaki kullanıcı adını değiştirin, bu e-postayı yanıtlayın ve o hesabın geçerli kullanıcı adını listeleyin 2. instagram hesabınız yoksa veya istenen hesapla kullanmak için yeni bir hesap oluşturmak istiyorsanız kullanıcı adınız varsa, lütfen değiştireceğimiz yer tutucu kullanıcı adıyla bir hesap oluşturun (örneğin @ tempname123) .Burada cihazınızda bir hesaba kaydolabilirsiniz.
Resmi şirket alan adınızda bir e-posta adresiniz varsa, lütfen hesabın bu alan adında bir e-posta ile kayıtlı olduğundan emin olun. Bu, ileride hesabınıza erişiminizi kaybederseniz yardımcı olmanızı kolaylaştırır.
Hesap adıyla yanıtladıktan sonra, hesabın adını istenen kullanıcı adıyla değiştiririz. Bir kullanıcı adı transferi yalnızca hesabınızın kullanıcı adını değiştirir, bu nedenle yer tutucu hesabınızdaki tüm içerikler (takipçiler, resimler) olduğu gibi kalır. Daha sonra önceki kullanıcı adınız, diğer hesaplar tarafından kullanılmak üzere hemen serbest bırakılacaktır.

PpUOkx.png

The Method:
in this method, you are going to be filing aclaim to instagram stating that a certain username, is violating a trademark law. You are going to submit your claim to them, and if you are successful, they will give you a link to change your current username to your desired username. You will be jacking the username, not the account. Of course, i clarified this in the thread.
So here's how you do it. Step by step.

Step 1
pick a username you want to jack. Make sure it is not outrageously active. For example, i jacked the username @qi . It was a two letter username, and i thought it looked cool. Also, it has never posted a picture before (it was inactive). Make sure that you can make a fake company name related to the username, or claim that you are a pre-existing company that this username is violating the trademark of. (for example, i picked qi, and i said my company was quite interesting inc. , at
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
)

Step 2
go to
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
under "your name", use a fake name. (try to use the name of the owner of the company you will be impersonating) for "your email address", you will need to create an email. I would suggest using hotmail.com, since this is what i used every single time i jacked an account. When you create your email, make sure that the email is similar to the ig username/company. (for example, my email was [email protected]) when you are done creating your email, put your email in the form. Under "subject", select "trademark request" from the drop down menu.

Step 3
in the "message" box, you will need to create a very convincing request to get the desired username. You will need to say something along the lines of that you are a proud supporter of instagram, and have never had any issues in the past, and that you love the service (this will ease up the situation). Now you will need to say that you are very disappointed,
because you wanted your company to have a company instagram account, but realized that the name of your company was already taken. You will also need to state that the account holder has been inactive for very long. (this will also ease up the situation) next, you will say that you need this account/username in order for your users/customers to stay in touch with you in an easy manner. You also need to say, that if no action is taken place, that legal action will be held against the account holder. And then you will need to provide some extra details (i will clarify this)
to make things easier, i will provide a template, on how to submit your claim. I am using the exact text of a form i submitted to instagram to jack one of the usernames i did. Feel free to use the same exact template as i did, but i would suggest changing some of the wording a little bit. Note: This is exactly what i sent to instagram via the form.

Template:
"hello, i have been a proud supporter of instagram for about a year now, and i have never been displeased. Until now. Our company 'quite interesting' would like to use the account name, 'qi' but realized the username was taken. And the account holder has been inactive for who knows how long! We need this username for our users to stay in touch with us easily. If not, legal action will be held against the account holder. Please take this into consideration! Thank you so much!

Additional İnformation:
username of reported content: @qi name of company: Quite interesting
job title: Social media rep company name: Quite interesting company website:
Bu bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
your relationship to person or company: Social media rep
full name: Gio dimarino email address: [email protected]"
like i said, this is exactly what i sent to instagram via the form. You can simply just change out the "qi" and "quite interesting" in the text and it will most likely work! But, i would suggest changing some of the wording a little bit, and/or adding to it a little bit.
The success or fail:
If you successfully jacked the instagram account, you will be notified by the instagram team via e-mail. If you failed, you will also be notified by
the instagram team via e-mail. I will copy and paste the e-mail response of when i successfully jacked an instagram account. The response time ranges between 4-7 days for me.


Their E-mail:
"drea, oct 21 05:41 pm (pdt): Hello,
thanks for providing this information. In order to process a username transfer, please choose from one of the following options:
1. If you would like the name to replace the username on an existing instagram account that you're already using, reply to this email and list that account's current username. 2. If you don't have a instagram account or would like to create a new account for use with the requested username, please create an account with a placeholder username that we'll change (@tempname123, for example). You can sign up for an account here on your device.
If you have an email address at your official company domain, please be sure the account is registered with an email at that domain. This makes it much easier to help if you lose access to your account in the future.
Once you reply with the account name, we'll replace the name of the account with the requested username. A username transfer only changes the username of your account, so all the content on your placeholder account (followers, pictures) will remain intact. Your previous username will then be released immediately for use by other accounts.
Thank you, drea"​
 
Üst Alt