Welcome, Visitor!

Hello, we are really happy that you have reached us. However, since you are viewing the forum as a visitor, you cannot benefit from many features of the forum. How about taking advantage of all the features exclusive to our members by registering? You can register right now, taking just 2 minutes of your time. We would love to see you among us.

Microsoft, Windows 10'da Tespit Edilen Ciddi Bir Güvenlik Sorununa Çözüm Getiriyor

V

Vortex

Thread Starter
Banned Member
Joined
Jan 14, 2020
Messages
36
Reaction score
0
Points
6
RC Point
0
Ulusal Güvenlik Ajansı, yaptığı bir açıklamada Windows 10 işletim sisteminde oldukça ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ve kullanıcıların verilerinin çalınabileceğini açıkladı. Fakat bu güvenlik sorununu ne zaman tespit ettiğine dair açıklama yapmayı reddetti. Bu da kafalarda soru işaretleri oluşmasına yol açtı.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Windows 10 işletim sisteminde oldukça ciddi bir güvenlik açığı tespit etti. Washington Post’un açıklamalarına göre, tespit edilen bu güvenlik açığı, kullanıcıların takip altına alınmasına hatta büyük veri kayıpları yaşamalarına sebep olabilir. Fakat NSA’nın, tıpkı geçmişte olduğu gibi, Windows 10 işletim sisteminde buldukları bu güvenlik açığını bir sır olarak tutmuş olabileceği ve casusluk amaçlarıyla faydalanmış olabileceği de tartışmalar arasında.
NSA, geçmişte Windows 10 işletim sisteminde bulduğu zayıf noktaları ve güvenlik açıklarını kullanarak WannaCry ve EternalBlue üzerinden yıllar boyunca kendi amaçlarına hizmet etmeyi bildi. Amerikalı ajans, sistemin güvenliğindeki zayıf noktaları hacklemeyi başarmıştı ancak Shadow Brokers adlı bir Rus hacker grubunun şüpheleri üzerine, NSA’nın eylemleri ortaya çıkarılmıştı.
NSA, yaptığı açıklamalarda Windows 10 ve Windows Server 2016 işletim sistemlerinde bir güvenlik sorunu olduğuna onay getirdi. Fakat bu sorunu ne zaman tespit ettiğine dair herhangi bir açıklama yapmayı reddetti ve Microsoft bu sorunu düzeltene kadar da başka bir detay paylaşmayacağını belirtti.

İşletim sisteminde bulunan güvenlik açığının ‘crypt32.dll’ adlı bir Windows bileşeninde olduğu öne sürülüyor. Microsoft, bu bileşenin temel görevinin ‘kripto mesajlaşmayı’ sağlamak olduğunu belirtti. Bu da demek oluyor ki, sistemin bu parçasında bulunan herhangi bir güvenlik açığı, Windows bilgisayarlardaki kimlik doğrulama işlemlerini etkilemesinin yanı sıra Internet Explorer ve Edge tarayıcılarındaki gizli verilerin de kötüye kullanılmasına olanak sağlayabilir.
 
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom