Programcı Olmak İsteyenler !!!

D

dmxlimithra

Yaptıkların Kadar Yapmadıklarından da Sorumlusun !
Ultra Member
Reaction score
46
Evet arkadaşlar bir çoğunuz bana programcı nasıl olunur program nasıl yazılır gibi sorular soruyor.
Öncelikle 1-2 Tiyo Yanı Sıra Sizlere Nasıl Programcı Olunur Onu anlatacağım.
Evet arkadaşlar programcı olmanın En İyi avantajları o programı oluşturmanın verdiği zevkdir.
Bir program yazarsınız ve o programı çok seversiniz. Yararlı Yararsız Seversiniz.
Eminimki bir çoğunuz indirdiğiniz programların nasıl kodlandığını merak ediyorsunuzdur.
Hepsinin cevabı tek bir şeyde gizlidir. İyi bir ingilizce bilmek.
Program kodlarken kodlara bakarsanız hepsi ingilizcedir. Bir çok programlama dili zaten ingilizcedir.
İngilizceniz iyiyse gerçekten iyi yerlere gelirsiniz. programcılık program yazmak hevestir.
Ancak bazen gerçekten çok sıkıcı olabilir. kodları ezberlemek zordur. bunu aklınızda tutumak vs.
Simdi size 1-2 tiyo vereyim :)

Arkadaşlar iyi bir programcı olmanın en güzel yollarından birisi yanlızlıktır. yalnızken stres altında değilken program yazmak daha kolaydır emin olun.

Bunun yanı sıra kaynak kodları nette olan programlar mevcut. bunları tabiki de kullanacaksınız ancak belirli bir noktaya kadar. bu kaynakları indire bilir youtube'den göre bilirsiniz. bana özel mesaj geliyor kardeş şu kod nedir vs. diye. söylediğiniz şeyleri google'ye bile sorsanız genel olarak çıkar.
Örnek vereyim türk sitelerinde paylaşılan kodlar size yetersiz gelebilir. bunun için yabancı forumlarada gözatabilirsiniz. yabancı sitelerdede güzel kodlar söylüyorlar ingilizceniz iyiyse girersiniz orada kodların anlamları yazar zaten verdikleri kodların ne olduğunu açıklarlar.
yabancı forumlara bakabilirsiniz. google , youtube vb. sitelerinden araştırma yapabilirsiniz.
İstiyen istediği an bi anda programcı olmaz. bunun için senelerinizi harcamanız gerekebilir.
İlk başlıyan arkadaşları görüyorum. bunlar 2 gün sonra heveslerini alıyorlar bırakıyorlar.
Yada bazıları benim programlarımı sevmiyorlar indirmiyorlar vs. diyorlar.
Çoğunuz yeni başladı zaten. size tavsiyem başladığınız yoldan ASLA dönmeyin. o yolda ilerleyin.
Herkez programlamaya başladığında kodları hemen öğrenemez. kodların alamlarını vb.
Ama azimli bir çalışma yapabilirsiniz. hevesiniz kaçsa bile devam edin yolunuzda.
ASLA pes etmeyin. ben ve bir çok kişi PES etmedik ve buralara geldik.
Araştırma ruhu en önemli noktalardan birisidir arkadaşlar. Araştırma ruhunu kazanın.
Yardım merkezine konu açmak yerine veya özel mesajla sormak yerine Google'Ye Sorabilirsiniz.
Emin olun abartmadığınız sürece her kod ve anlamları çıkacaktır. bakın bu forum basit bir forum değil. senelerdir yıkılmadan devam eden bu forumda programcı olmak için araştırmanız gereken bölümleri vs buyrun atayım ;

1) : Visual Basic
2) : C / C++
3) : Java
4) : Delphi
5) : C# J# Vb.Net (.Net Dilleri)
6) : Diğer Programlama Dilleri Databaseler
7) : Programlama-rss

Katagorilerinde gerçekten güzel kaynaklar mevcut.
Bizde ilk başta Basit ve kullanışsız programlar yaptık. Bizde Google'a sorduk bu bölümlere baktık.
Çok kişiye sorduk. Araştırmadan hiç bir şeyin olmayacağını anlatmak istiyorum.

Simdi diceksinizki kardeşim okuyoruz okuyoruz anlamıyoruz. :D

O zaman açın defterinizi yada Metin belgenizi öğrendiğiniz kodları sürekli not defterine yazın. anlamlarını yazın. Emin olun program yazarken bunlar aklınıza gelicektir.
Ben öyle yaptım. açtım metin belgesini öğrendiğim kodu tekrar ettim. sürekli yazdım yazdım yazdım. 1 kodu bile 50 kere yazdığım oldu. sonra onu kapatıp 30-40 dakika sonra kodu denemeye başladım. hiç şaşırmadan yazmaya başladım. Evet hepiniz bunu yapabilirsiniz.

Programcılık diyince kodlar diyince 0101001101010 Gibi kodlar aklınıza gelmesin.
Programlama tamamıyla ingilizce alt yapısındadır. basit programlama dilleriyle bile harikalar başarabilirsiniz. Program yazmaya hemen başlamayın derim. Önce öğrenin.
Örnek vereyim önce dediklerimi yapın. bu süre içerisinde program paylaşmayın.
Kodları öğrenin kodların anlamlarını vb. daha sonra yapmayı deneyin. emin olun öğrendiğiniz bir kodu hemen paylaşmakdan daha zevk verici bir durum olacaktır. öğrenerek yaptığınız bilerek yaptığınız programlar size daha çok zevk vericektir. yorumları aldırış etmeyin. yinede yapın.
Mevcut programlar dışına çıkın. örnek vereyim "Hesap Makinası" yapar yeni başlayanların çoğu.
Bu zaten mevcut oluyor bilgisayarlarda. sizinkisini neden kullansınlar ?

O yüzden pc'de genel olarak bulunmayan programları yapmaya özen gösterin.
Kod paylaşmaya Vs. Vs. bunları yaparken aldığınız zevk'i bilemezsiniz.
Bir program yapıp paylaştığınız zaman gelicek yorumları heycan içerisinde beklersiniz.
Bir kişinin yorumu sizin için çok değerli olacaktır. program yazmak pat 10 dakikada öğrenilmez.
Zaman , Azim , Hırs & Araştırma Ruhu İster.
Verdiğim Tiyo'lar gerçekten güzel tiyolar ben böyle başladım. Birde bir çok kişi hangi programlama dilini kullanmalıyım vs. diyor
Bakın ben ilk önce Vb.Net'den Başladım. Sizlere Söyle Bir Sıralama Hazırladım ;
Bu Sıraya Göre Gidin ;

Vb.Net
Daha Sonra

Vb6
Daha Sonra

C#
Daha sonra

C++
Daha Sonra

Delphi
Öğrenin.

Bunlar kolaylığına göre sıralanmıştır.
En Kolaydan En Zor'a Doğru.
Prof Programlar , Hileler , Oyunlar İçin : C++ & Delphi Öneririm.

Programlama dillerini anlatan konularım ve genel konular mevcut. sabit konulara bakın özellikle.
Bu konular tamamıyla sizin bilgilenmeniz için veriliyor arkadaşlar.
Sadece sabırlı olup odaklanmanız gerekiyor. İnsan oğlunun başaramıyacağı hiç bir şey yoktur.
Her Şey Sabırdan geçer unutmayın. ben size bu kadarını verebilirim.
Kod bilgimi size anormal yollarla aktaramam maalsef. o yüzden araştırmacı olun.
Yazımı noktalarken tekrar tekrar sunları hatırlatıyorum en önemli notum budur ;

Araştırmacılık , Not Tutuculuk , Özgüven , Sabırlı Olmak.

Umarım faydam dokunmuştur geleceğin programcıları olacaksınız sizlerde inşallah.
Bu dökümandan sonra bana özel mesaj atıp yine kod soracak olursanız size bu konuyu tekrar tekrar atacağım. baştan sona okuyun. :)

F

FrozyLooper

Confirmed Memb.
Reaction score
9
dost sağol benim hayalim yazılımcı olmak işime yarayabilir

K

King Player

Super Member
Reaction score
13
dost sağol benim hayalim yazılımcı olmak işime yarayabilir

B

berkmz06

Active Member
Reaction score
0
evet hayelrim programcı olmak yardım edebilicek varsa dm yazabilirmi

L

Lady Darknes

ladyofdarknes
Legend Member
Reaction score
460
Tamamen baştan savma ve kötü yönlendirme yapılmış bir konu başlama sırası;
Py
C
C#
C++

Olmalıdır. Birde programcı ne reis kdkdhejebeje.

M

mthejelly

Member
Reaction score
0
elektrik elektronik okuyorum yanında yazılım yürütmek iyi olur galiba

SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Tema düzenleyici

Top Bottom