Qt Windows İçin Kurma | Qt nasıl indirilir ?

Ü

Üye silindi 25

Selamun aleyküm beyler bazı malum kişiler daha qt kit lerini indirmeden kurup bu bozuk diyenler için qt kitleriyle beraber adam gibi nasıl indiliir onu detaylı anlatıcağım yapamayan çok kişi olmuş.


Şimdi ön kısa bir bilgi vermek istiyorum

Çalışmalarımda Qt programlama dilini Qt Creator bütünleşik geliştirme ortamı ile (ide, integrated development environment) kullanmamın 2 sebebi var :

1. Açık kaynak kodlu olması
2. Cross-platform yani birden çok platformda (işletim sisteminde) kullanılabiliyor olması

Eğer ticari amaçla kullanılıyorsa ticari lisans (Commercial licensing) alınması gerekir, evde hobi amaçlı yazılım geliştirme yapıyorsanız lisanslama sorunu yoktur. Bende OpenCV, Dlib gibi görüntü işleme kütüphanelerini Qt ile kullanmayı tercih ediyorum. Böylece hem windows işletim sisteminde hem de Linux işletim sisteminde uygulama geliştirebiliyorum. Qt ile mobil yazılım geliştirmek de mümkün. Qt özellikle Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI, Graphical User Interface) geliştirmek için kullanılmaktadır. Qt'nin kullanım kolaylığı sayesinde çok güzel arayüzleri çok emek harcamadan hazırlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz uygulamaları GUI üzerinde kullanıcıya sunmak istiyorsanız Qt tam olarak aradığınız yazılım geliştirme ortamı diyebilirim. OpenCV kütüphanesi kullanılarak geliştirilen ölçüm yazılımı için Qt ile hazırlanan arayüzü olarak inceleyebilirsiniz. Qt'de GUI geliştirirken başlıca bilinmesi gereken Signal-Slot yapısı vardır, eğer bu yapının nasıl çalıştığını ve kullanıldığını anlarsanız Qt'nin kullanım kolaylığının farkına varacaksınız.


Qt'yi Windows işletim sistemine kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.Adım 1. Qt'nin, işletim sisteminize uygun ve offline versiyonunu indiriniz.Adım 2. İndirilen kurulum dosyası çalıştırılır.

Adım 3. Qt hesabına giriş bölümü atlanabilir.

Adım 4. Qt'nin kurulacağı klasörü seçiniz.Adım 5. İhtiyacınız olan Qt araçlarını ve paketlerini seçmeniz gerekmektedir. OpenCV ve Dlib kütüphaneleri için aşağıda belirtilen seçimler yeterlidir. Derleyici olarak MinGW'yi seçmenizi tavsiye ediyorum. Ben windows'ta MinGW derleyicisini kullanıyorum. İsteyenler Microsoft'un MSVC derleyicisini kullanabilir. Microsoft'un çeşitli lisans türleri var. Ücretsiz yararlanmak için eğitim amaçlı (educational purposes) versiyonu indirilebilir.Adım 6. Kurulumu başlatın.Adım 7. Kurulum başarıyla tamamlanmıştır.

Finish e basarak işlemleri bitiriyoruz rc ailesi <3

 

Shiva

Time never comes again.
Admin
Katılım
31 Tem 2019
Mesajlar
2,913
Tepkime puanı
3,786
Puanları
113
Eline sağlık yararlanalım lütfen :)
 

JeaxyJoker

Onaylı Üye
Katılım
23 Ağu 2019
Mesajlar
135
Tepkime puanı
49
Puanları
28
Bunu Çok Soran Oldu,Bu Konuyu Paylaştığın İçin Teşekkürler XD
 

RekkaM

Yasaklı Üye
Katılım
26 Ağu 2019
Mesajlar
203
Tepkime puanı
36
Puanları
28
Anlatım, İçin Teşekkürler.
Faydalı +++
 

dooasdsad

Pasif Üye
Katılım
27 Ağu 2019
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
debuglamıyor :d min gw falan var ama debugda qmake sorunu var askdaskdjsakodsa adam gibi yapın işinizi. yorumu kaldırmak yerine düzgünce yardım edin
 

Şu an konuyu görüntüleyenlerTema düzenleyici

Üst Alt