R Programlamanın Grafiksel Arayüzleri

C

CapsLock

Enough
Ultra Member
Reaction score
718
http://cran.r-project.org/bin/windows/base/ bu adresten işletim sisteminize göre R 'ı indirebilirsiniz .R programlama dilini bir çok grafiksel arayüzleri mevcut ama en çok kullanılan grafiksel arayüzü "RStudio" dur çünkü kullanıcı dostu bir arayüzdür ama benim tavsiyem öncelikler R' ilk kurduğunuzda R terminalinde çalışmanız , sonra R terminalinde yüklenen "R Comander" arayüzü ve son olarak "R Studio"'yu kullanmanız şimdi R terminal'i tanıyalım, arayüzü aşağıdaki gibidir

rc.jpg

Bu terminale kodlar yazarak "enter"'e basıldığında kodlar derlenir eğer seçili bir satır varsa onu derler yoksa her zaman son satırı derler, Resimde gördüğünüz üzere üstte menüler mevcut bunlardan en çok işimize yarayacak ilk aşamada Paketler ve Yardım menüsüdür, Paketler menüsünde ihtiyacımız olan paketleri indirerek o paketle ilişkili kodlarımızı derleyebiliriz, buna örnek olarak "R Comander " arayüzünde çalışmak istiyorsak "rcmdr" paketini yüklememiz gerekir veya grafik çizmek istiyorsak "plotrix" paketini yüklememiz gerekir vs. Yardım menüsünde R programlamayı öğrenmek için bir çok pdf'ler mevcut yalnız hepsi ingilizce, ama ingilizcem iyi değil anlıyamam demeyin çünkü pdf'lerdeki komutları derlesek yeter çünkü derledikçe ekrana gelen çıktılar sayesinden her bir komudun ne işe yaradığı kolayca öğrenilebilir evet şimdi R Comander Arayüzüne bakalım, arayüzü şekildeki gibidir
ornek.jpg

ve son olarak ders boyunca kullancağımız arayüz R Studio

rstudio.jpg

SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Tema düzenleyici

Top Bottom