Anasayfada reklam çıkmıyorsa buraya tıklayınız.

Sakın Bunları Yapmayın! - Sosyal Mühendislik

Shiva

Developer/Coder
Efsane Üye
Katılım
31 Tem 2019
Mesajlar
1,512
Tepkime puanı
581
Puanları
113
Konum
Berlin
Sosyal Mühendislikte Yapılan Yanlışlar
Acelecilik​

Sosyal mühendislikte en sık yapılan yanlıştır. Her şey şıp diye olacak değil. Sadece sosyal mühendislikte değil , neredeyse her alanda yapılan yanlıştır. Bir söz vardır "Acele işe şeytan karışır". Bu sözü bir şeylerde acele edince aklıma getirir ve kendimi yatıştırırım.Bunu mutlaka deneyin , denemediğiniz zamanlarda kı zararları düşünün.
Şimdi bir kişiyle konuşuyorsunuz ve Sosyal Mühendislik uygulamaya çalışıyorsunuz ve bu kişi çok geçmeden niyetinizi anlayacaktır. Nereden anladı?
Belkide bunu okuyunca farkedeceksiniz. İnsanlar arkadaşlık ya da samimiyet kurmadıkları kişilere karşı her zaman şüphecidirler ve o durumda sizden daha çok düşünmeye başlar ve ister istemez yenilirsiniz. Bu yüzden elinizde fazla kozunuz yoksa hiç konuşmadığınız kişilere karşı aceleci davranmayın.
Konuşma şeklinin bozuk olmasıMedeniyetin , ahlakın en önemli unsurudur konuşma şekli.
Mümkün olduğunca ayarında konuşun. Unutmayın sizden güçlü kişilerde var.Siz psikolojinize guveniyor olabilirsiniz ancak karşıda ki kişinin kaybedecek pek fazla şeyi yoksa o kişi yanlış kişidir.
Konuşma şekliniz sizi çok çabuk ele verir o yüzden lafı uzatmadan öz konuşun!Yeterli kadar bilgi toplamamak

Işte bundan kesinlikle uzak durun!
Çünkü hedef kişi hakkında fazla bir bilginiz yoksa veya neyle tehdit edeceğinizi bilmiyorsanız iş tersine döner ve hedef siz olursunuz.Kısacası direk sapık,ezik,korsan(böyleyiz ama amacımız zaten belli ettirmemek) durumuna düşeriz ve soluğu siberde alırsınız arkadaşlar.
Heyecan​


Sosyal mühendislikte heyecana asla yer yoktur!
Heyecan sizin elinizi kolunuzu bağlar yani aha cevap yazdi ,aha beni sibere verecekmiş.. gibi davranışlar veya düşüncelerden kurtulun.Çünkü bu tür şeylerde kendinizi geri çekerseniz karşı taraf psikolojik olarak kendini galip görecektir.Buna izin vermeyin!
Heyecan ve Acelecilik Sosyal Mühendislikte sizin en büyük düşmanınız olacaktır.
Korkutmak​


'Abi ne oldu ya profili gitti adamın' dememek için hedef kişiyi elinizde tutmanız gerekiyor.Bunun için asla bozuntuya vermeden,heyecan yapmadan konuşmak gerekiyor. Heycan yaparsanız keklik kaçar.Eğer karşıda ki kişiye kaba bir sekilde psikolojik saldırı yapıyorsanız ve bu kisi sosyal muhendis oldugunuzu ogrendiginde , hedef kisi hakkinda elde edilecek seyler
elde edilmişse hedefin ustune gitmeye devam edin onun sizi engellemesini saglayin ama ondan ne bilgi topladiginizi sakın söylemeyin çünkü engellese bile pesinizi birakmaz bunun icin topladiginiz bilgileri sakin paylasmayin!.Çok kibar olursanız ezilirsiniz,Çok kaba olursanız aşağılanırsınıź,en iyi sakin kalmak ki hedef kisi duygularimizi anlayip bizi oradan vurmasın.

Üstünlük kurma çabası​
ı


Kimseye karşı bir çaba içinde olmayin. Kendinizi kanıtlama çabası, Psikolojik üstünlük kurma çabası sizi afallatır ve karşı tarafa duygularinizi dökmüş olursunuz ve artik o sizin üzerinizde üstünlük kurmuştur.
 
Üst Alt