Welcome, Visitor!

Hello, we are really happy that you have reached us. However, since you are viewing the forum as a visitor, you cannot benefit from many features of the forum. How about taking advantage of all the features exclusive to our members by registering? You can register right now, taking just 2 minutes of your time. We would love to see you among us.

Şarj Edeyim Derken Telefonunuzdan Olmayın !!!

D

dmxlimithra

Yaptıkların Kadar Yapmadıklarından da Sorumlusun !
Thread Starter
Ultra Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
317
Reaction score
37
Points
28

Bilgisayar korsanları, normal şarj yoluyla akıllı telefonları hackliyor​

Yarım yıl boyunca haberler interneti sallıyor ve şokun gücü azalmıyor. Ağustos 2019'da, Las Vegas'taki bir sonraki DEF CON Hacking Konferansında, MG takma adı altında belirli bir dahi, kendi gelişimini sundu.
Apple cihazları için O.MG kablosu, orijinal şarj cihazından farklı görünmüyor. Tek fark, cihazın içine anında tam uzaktan erişim sağlayan bir virüsün "kablolu" olmasıdır. Bilgisayar korsanı onun yardımıyla gerekli bilgileri özgürce okur, programları kurar veya kaldırır, sistemi yeniden başlatır ve ayarları sıfırlar. Ardından virüs tüm izleri temizleyerek kendini yok eder. Casus aksesuarın maliyeti 200$'dır .
Şok? Kurgu? Hiç de bile.

Hackerlar uyumuyor Malesef​

2011'de aynı DEF CON Hacking Konferansı'nda geliştiriciler, otobüs duraklarında, ulaşımın kendisinde, kafelerde ve havaalanlarında olmak üzere halka açık yerlerde kurulan USB şarj istasyonlarının güvenlik açığını açıkça gösterdiler. Şarj etmek için bağlanan bir cihaz, bilgisayar korsanları tarafından kolayca saldırıya uğradı ve ona sınırsız erişim sağladı. Bu saldırıya meyve suyu kriko denir.

Cihazların USB şarjı ile hacklenmesinin an meselesi olduğu açık. Aradan sadece üç yıl geçti ve Blackhat USA 2013 güvenlik brifinginde Apple cihazları için Mactans hacker şarj cihazı halka sunuldu. iPhone şebekeye bağlıyken, kötü amaçlı yazılım iOS'ta yerleşik güvenlik önlemlerini atlar ve kendisini işletim sisteminin arka plan işlemi olarak gizler . Gerisi teknik meselesi.


Sadece şarj yoluyla bir akıllı telefonu hackleme olasılığı değil, aynı zamanda saldırının gerçekleştiği süre de şok edici.

2016 yılında Kaspersky Lab bir deney gerçekleştirdi. Çalışanları, bir USB bağlantı noktası üzerinden şarj edilmek üzere bilgisayara bağlı bir akıllı telefonu hackledi. Kötü amaçlı bir programın yardımıyla, yalnızca gadget hakkındaki bilgilere erişmeyi değil, aynı zamanda bellenimi tamamen güncellemeyi de başardılar. Ardından program kalış izlerini ortadan kaldırdı ve kendi kendini imha etti. Akıllı telefon, kullanıcının kendi başına silemeyeceği sisteme sınırsız erişime sahip SuperSU uygulamasına sahiptir [3].

Açıklanan tüm işlemler (dikkat!) üç dakikadan fazla sürmedi.

Bir akıllı telefonu şarj cihazıyla hacklemek daha uzun sürmez. Öyle görünüyor ki: bir kablo istedi, gadget'ı şarj etmeye başladı, sigara içmek için dışarı çıktı ve bilgi olarak sıkılmış olarak geri döndü. Biliyorsun, meyve suyu kriko.

Nereye yapıştıracağınızı bilin​

"Hadi! Beni ilgilendirmez." Vay canına! Öyle mi? Bir toplantıya (resmi veya gayri resmi) gidiyorsunuz ve akıllı telefonunuzun gücünün bitmek üzere olduğunu görüyorsunuz. İlk dürtü nedir? Bu doğru, birinden bir kabloyla başka birinin dizüstü bilgisayarını şarj etmesini veya bağlanmasını isteyin.

Size yeni bir şarj cihazı verildi. Paketlenmiş! Bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyor musunuz? Şimdi evet, ama bu makaleyi okumadan önce?

Ne yapalım? Bunu bir kural haline getirin:

 1. Özellikle ortaklar, arkadaşlar tarafından bağışlanan diğer kişilerin şarj cihazlarını kullanmayın. Bunları yetkili satış noktalarından bizzat satın alın.
 2. Her zamanki PowerBank sorunu hızla çözer. Oturursa, önce güç bankasını genel ağdan, ardından akıllı telefonu ondan şarj etmek daha iyidir.
 3. Durum umutsuzsa ve akıllı telefonunuzu gerçekten şarj etmeniz gerekiyorsa, önce kapatın ve ardından başka birinin şarj cihazını kullanın. Bu, tam güvenliği garanti etmez, ancak bilgisayar korsanlarının işini zorlaştırır.
 4. İşletim sisteminize ve uygulamalarınıza düzenli olarak güncellemeler yükleyin. Yeni tehlikeleri hesaba katmak için sürekli olarak geliştirilmektedirler.
Veya kuralları unutabilir ve kolay yoldan gidebilirsiniz - Bir tarafında USB konektörü ve diğer tarafında USB bağlantı noktası bulunan bir adaptör yalnızca güç aktarımını destekler. Basit, ucuz ve %100 güvenli.
 
S

sarkess21

Active Member
Joined
Jan 30, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
bilgilendirici olmuş teşekkürler
 
A

Arif3169

Active Member
Joined
Nov 30, 2022
Messages
16
Reaction score
0
Points
1
Uyardığınız için teşekkürler
 
S

sama

Confirmed Memb.
Joined
Dec 17, 2022
Messages
52
Reaction score
1
Points
8
bilgi için teşekkürler hocam dikkat edilmesi gereken konular
 
J

jeffyx

Confirmed Memb.
Joined
Jul 12, 2022
Messages
57
Reaction score
1
Points
8
yararlı bir konu, teşekkürler
 
N

nofaso7106

Ultra Member
Joined
Mar 2, 2022
Messages
316
Reaction score
23
Points
18
NE KADAR KÜFÜR ETSEN AZ KALIR ONLARA DİKKAT EDELİM
 
S

SAPLAYICITM

LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ !!!!!!!!
Ultra Member
Joined
Jul 28, 2022
Messages
401
Reaction score
36
Points
28
Location
ADANA
yararlı bir konu, teşekkürler
 
B

Buğra3116

Super Member
Joined
Jan 22, 2022
Messages
170
Reaction score
5
Points
18
ellerinize sağlık teşekkürler faydalı olmuş
 
X

Xkeeny

Confirmed Memb.
Joined
Dec 19, 2021
Messages
48
Reaction score
2
Points
8
biliyordum ama iyi olmuş
 
SPAM IS FORBIDDEN!
 • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
 • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
 • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
 • Copying and copying someone else's message is prohibited.
 • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
 • Write your own opinion when commenting!
 • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom