Anasayfada reklam çıkmıyorsa buraya tıklayınız.

Spotify Mı Youtube Music Mi? Spotify vs Youtube Music

Rooster

RealityCheats
Efsane Üye
Katılım
10 Ağu 2019
Mesajlar
2,189
Tepkime puanı
242
Puanları
63
Konum
Arkanda
1585231836647.png

Spotify Mı YouTube Music Mi?
YouTube, uzun süredir yurt dışında faaliyette olan YouTube Music servisini birkaç ay önce Türkiye’de de kullanıma açtı. YouTube Music’in Türkiye pazarında da kullanılmaya başlanmasının ardından kullanıcılar ikilemde kaldı. Spotify mı yoksa YouTube Music mi?

YouTube Daha Geniş Arşive Sahip
Spotify’ın bünyesinde yaklaşık 40 milyon içerik yer alıyor. Canlı performansları, şarkıların cover versiyonları gibi türleri de barındıran Spotify, YouTube ile kıyaslandığında biraz daha pasif durumda kalıyor. Çünkü YouTube Spotify’da yer alan bütün şarkıların yanı sıra; remix, hayran coverları gibi türleri de bünyesinde barındırıyor. Bu da YouTube Music’i daha cazip kılan unsurlardan biri.

1585231858174.png

Müzik klipleri


Spotify’da müzik kliplerinin yer almamasına karşın; YouTube Music, YouTube’a ait bir platform olduğu için; klip desteği de sunuyor. Ücretsiz versiyonunda reklamlı ve klipsiz müzik olanağı tanırken; ücretli versiyonunda tamamen reklamsız ve indirilebilir klipler sunuyor.

Şarkı sözünden şarkıyı bulma
Spotify’da kimi zaman şarkı ismini ya da sanatçı ismini yazdığımızda bile aradığımız sonuca ulaşamayabiliyoruz. Fakat YouTube Music; oldukça gelişmiş arama algoritması ile şarkıya ait herhangi bir sözü yanlış dahi yazdığımızda; başarılı bir şekilde sonuçları sıralayabiliyor.

YouTube Music daha avantajlı
YouTube Music, kullanıcılarına ilk üç ay ücretsiz deneme olanağı tanımasının yanı sıra; deneme süresi bitince 3 TL fark ile YouTube Premium satın almanızı sağlıyor.

Yani Spotify abonelik fiyatından birkaç lira daha fazlasına YouTube’nin bütün hizmetlerinden Premium şekilde yararlanabiliyorsunuz.

YouTube Music daha ucuz
Spotify’a gelen son zam ile beraber; öğrenci aboneliğinden aile aboneliğine kadar bütün paketlerde fiyat artışı yaşandı. Bu fiyat artışının ardından kullanıcılar; YouTube Music’e bir şans vermek istedi. Sabit fiyatı ile kullanıcıların isteklerine karşılayan YouTube Music, uygun fiyatı ile dikkat çekiyor.

Uzun süredir Spotify kullanmama karşın; YouTube Music yayınlandığında; denemek amaçlı Music uygulamasını kullanmaya başladım. Ses kalitesi, kütüphane genişliği ve yaptığı şarkı önerileri konusunda Spotify’dan bir adım önde gördüğüm YouTube Music,Spotify’ın yaptığı zammın ardından kullanmaya başladığım birincil şarkı – müzik uygulaması oldu.

Peki ya sizce Spotify mı avantajlı yoksa YouTube Music mi?
 
Üst Alt