Welcome, Visitor!

Hello, we are really happy that you have reached us. However, since you are viewing the forum as a visitor, you cannot benefit from many features of the forum. How about taking advantage of all the features exclusive to our members by registering? You can register right now, taking just 2 minutes of your time. We would love to see you among us.

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

D

Drenated

Moderator
Thread Starter
Moderator
Joined
Nov 23, 2019
Messages
1,875
Reaction score
1,395
Points
113
RC Point
0
SSL sertifikası, kullanıcının internetle olan bağlantısını şifrelenmesine olanak sağlayan sistemdir. Bunu internet ortamında araştırdığımız zamanda bizlere böyle bir açıklamanın yeterli olduğu gözetleniyor. Fakat kullanıcıların daha iyi anlayabilmesi açısından sizlere detaylı şekilde örneklemelerle birlikte SSL sertifikanın ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız. SSL sertifikasına sahip olan siteler kullanıcıların internete bağlantı sağlarken yaşamış oldukları güvenlik açıkların hepsini kapatmaktadır. Yani bir kafeye gittiğimiz zamanda Wİ-Fİ uzaktan bağlantıyla erişim sağladığımız durumlarında karşımıza çıkan ekranda diğer kişilerin erişimimize müdahale etme gibi durumları söz konusu olabiliyor. Aynı şekilde kullanıcıların müdahalelerin meydana geldiği gibi de ticaret sitelerinde yaptığımız kredi kartı işlemlerimizde büyük zafiyetlerin meydana gelmesine yol açabilir.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir?
Yukarda da anlattığımız gibi SSL sertifikası kullanıcıların kullanmış oldukları internet adresindeki iletişimi şifrelemesidir. Bütün sitelerde bunu görmemiz mümkün değildir. Fakat güvenilir ve ticaret konusunda işlemler yapan sitelerin SSL sertifikaları kullanmaları zorunluluğu bulunuyor. Sertifika zorunluluğun olmaması durumunda kullanıcıların yapacakları ticarette diğer kişilerin veri bilgilendirmelerini ele geçirme gibi durumları yaşanabilir. SSL sertifikasını almanız için öncelikle host sağlayıcınızda verilen hizmetlerden faydalanmanız gerekiyor. Belli ücretlerle karşımıza çıkan SSL sertifikalarını sitelerin girişinde görebiliyorsunuz. http ile başlayan internet sitelerinde SSL sertifikası bulunmaması belirtilmiştir. Fakat https siteleri ile başlayan internet siteleri kullanıcıları arasındaki verilerin hepsini güvenlik altına alabilmek için baştan sona şifreleme işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 
K

Kaboom

Confirmed Memb.
Joined
Jul 1, 2020
Messages
55
Reaction score
4
Points
8
RC Point
0
Satış ve E-Ticaret hizmeti veren sitelerde SSL sertifikası bulunması zorunlu. Seo açısından önemi yok kayıt olma sitelerinde olması gerek.
bilgi için sağolun hocam.
 
D

Drenated

Moderator
Thread Starter
Moderator
Joined
Nov 23, 2019
Messages
1,875
Reaction score
1,395
Points
113
RC Point
0
Satış ve E-Ticaret hizmeti veren sitelerde SSL sertifikası bulunması zorunlu. Seo açısından önemi yok kayıt olma sitelerinde olması gerek.
bilgi için sağolun hocam.
sağolun hocam iyi forumlar.
 
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom