Welcome, Visitor!

Hello, we are really happy that you have reached us. However, since you are viewing the forum as a visitor, you cannot benefit from many features of the forum. How about taking advantage of all the features exclusive to our members by registering? You can register right now, taking just 2 minutes of your time. We would love to see you among us.

Ücretsiz VPN’ler Güvenli midir?

D

Drenated

Thread Starter
Legend Member
Joined
Nov 23, 2019
Messages
1,869
Reaction score
1,461
Points
113

VPN’ler kendini gizlemek isteyen, yasak sitelere girmek isteyen veya kendini güvende tutmak isteyen İnternet kullanıcılarının vazgeçilmezidir. Uygulama mağazalarında çok fazla ücretli ve ücretsiz VPN uygulamalar vardır. VPN uygulamalarını Google Play’den veya Apple’ın App Store’dan indirebilirsiniz. Ücretli VPN’ler genel itibari ile güvenilirdir, ancak ücretsiz uygulamalar pek güvenilir olduğu söylenemez.

VPN Nasıl Çalışır?
Sanal Özel Ağ veya VPN, İnternet bağlantınız üzerinden gönderilen tüm trafiği şifreler ve uzak bir VPN sunucusuna gönderir. Her şey VPN sunucusundan geçer.
Örneğin, Türkiye’den İngiltere’de bulunan bir VPN sunucusuna bağlandığınızı varsayalım. Ardından, Google ve Facebook gibi web sitelerine erişirsiniz. Web’de gezinme trafiğiniz, VPN sunucusuna şifrelenmiş bir bağlantı üzerinden İnternet üzerinden gönderilir. Yerel ağ operatörünüz veya İnternet servis sağlayıcınız Google veya Facebook’a bağlandığınızı göremiyor. Sadece İngiltere’de bir IP adresine giden şifreli bir bağlantı görüyorlar. Google ve Facebook, sizi İngiltere’de bulunan biri olarak görüyor.

VPN Sağlayıcıları Ne kadar Güvenli?
VPN kullanırken, VPN sunucusunun operatörü erişmekte olduğunuz web sitelerini görebilir. Şifrelenmemiş HTTP web sitelerine erişiyorsanız, VPN operatörü sayfaların tam içeriğini görebilir. Operatör bu veriyi günlük olarak tutabilir veya reklam amaçlı olarak satabilir.

Bunu şu şekilde ifade edelim: VPN kullandığınızda, otel veya havalimanındaki ve İnternet servis sağlayıcınızdaki hotspot’un trafiğinizde casusluk yapmasını engelliyorsunuz. Ancak VPN sağlayıcısının trafiğiniz için casusluk yapmasına izin veriyorsunuz. Hiç duymadığınız ücretsiz bir VPN sağlayıcısına neden güveniyorsunuz?

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada Ücretsiz VPN uygulamalarının çoğunluğunun Çin ile bağlantıları olduğunu ve % 86’sının güvenli olmayan gizlilik politikaları olduğu ortaya çıktı. Bazıları, kullanıcı verilerini Çin’e aktardıklarını açıkça belirtiyor. Ancak açıklamalar İngilizce olduğu için hiç kimse çeviri yapıp okuma gereği duymuyor. Ücretsiz VPN’lerde bilgilerinizin toplanmasına ilişkin bir çok bilgiye onay veriyorsunuz.
Gizlilik veya İnternet sansüründen kaçmak için bir VPN kullanıyorsanız, muhtemelen Çin’de yerleşik bir VPN kullanmak istemezsiniz. VPN şirketi sadece verilerinizi yakalayabilir ve satabilir veya çok sayıda günlük tutabilirler. BitTorrent gibi bir şey için bir VPN kullanıyorsanız, muhtemelen tüm trafiğinizi kaydeden bir VPN’yi kullanmak istemezsiniz.
 
SPAM IS FORBIDDEN!
  • SPAMMERS ARE BANNED FROM THE FORUM AND CANNOT USE ANY OF THE CHEATS
  • For example: thanks, thx, very good, asdqwe, working, ty and so on!
  • For example: Writing the same message over and over. thanks, thx and so on!
  • Copying and copying someone else's message is prohibited.
  • It is forbidden to send messages to increase the number of comments on threads that you have no knowledge of.
  • Write your own opinion when commenting!
  • If you see spam message, please let us know with the REPORT button!

Theme editor

Top Bottom